Co policie vyšetřuje po včerejší razii a zadržení Hrabáče je pro hlubší analýzu nejen v trestněprávní rovině

Potvrzeno ! V kauze machinace s tendry obviněno 14 lidí, i primátor Hrabáč (ANO)

Chomutov – V případu možné machinace s tendry kriminalisté obvinili 14 lidí a pět společností. Část z nich z několika zločinů. Mezi nimi je i primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO), jemuž by v případě uznání viny hrozilo až 12 let vězení. Obviněni jsou také ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová, ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner nebo jednatel jirkovské firmy Rocknet Ladislav Šmucr i samotná společnost. ČTK to dnes řekla náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Není náhodou, že mnoho lidí, kteří se blíže zajímali o dění na chomutovské radnici, tak Hrabáčovi už dlouho nevěřili.

V úterý ráno zasáhla policie kromě hejtmanství a chomutovské radnice také sídlo Správy a údržby silnic (SÚS) v Dubí. Tuto informaci potvrdily mluvčí hejtmanství Alena Fraňková a náměstkyně ředitele SÚS Lenka Holovská. V době zásahu byly webové stránky SÚS nedostupné a ředitel Libor Tačner nebyl dosažitelný, jeho telefon byl vypnutý.

Zásah policie na několika místech naznačuje, že se může jednat o rozsáhlejší vyšetřování, možná v souvislosti s korupcí nebo jinou závažnou trestnou činností. Absence informací na webových stránkách SÚS a nedostupnost ředitele může signalizovat narušení běžného provozu organizace. Pro více podrobností bude třeba sledovat další vývoj a oficiální prohlášení od zúčastněných stran.

V souvislosti se zásahy policie na několika místech Ústeckého kraje se ukázalo, že vyšetřování se zaměřuje na veřejné zakázky, daňové trestné činy a korupci. Do vyšetřování jsou zapojeny firmy jako jirkovská firma Rocknet, která pracovala na několika projektech pro Správu a údržbu silnic (SÚS). Mezi tyto projekty patřily sanace svahů a skal, které hrozily zřícením na krajské silnice, přičemž se jednalo o zakázky v milionových hodnotách.

Policie se dále zajímá o zakázky realizované firmou Rocknet v Zooparku Chomutov, jako například revitalizaci rybníku za více než čtyři miliony korun a úpravy budovy za účelem vybudování kanceláří. Stejně jako v případě SÚS nebylo možné se spojit s šéfem společnosti Rocknet Ladislavem Šmucrem, jeho telefon byl také nedostupný. Později se ukázalo, že byl zadržen stejně jako ředitel SÚS Libor Tačner.

Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem potvrdilo, že bylo ve věci zadrženo celkem třináct osob. Mezi nimi jsou například ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner a chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO). Redakce se pokusila získat vyjádření od Hrabáče, ale jeho telefon byl vypnutý. Tisková mluvčí zastupitelství Kateřina Doušová uvedla, že v současné době probíhají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. Doušová dále uvedla, že trestná činnost se týká veřejných zakázek, daňových trestných činů a korupce.

Vyšetřování, které se týká veřejných zakázek, daňových trestných činů a korupce, se nyní zaměřuje i na chomutovského primátora Marka Hrabáče, který má mimo jiné ve své gesci správu městského majetku. V posledních měsících byla situace v Chomutově napjatá, protože na každém zastupitelstvu zastupitelé veřejně kritizovali nestandardní nákupy a prodeje městského majetku. Tyto kritiky byly často ukončeny vládnoucí koalicí, kterou vedl právě Hrabáč  s přístupem považovaným za arogantní s tím, že se prosadilo vždy to, co koalice navrhla.

Vládnoucí koalice v Chomutově zahrnuje i subjekt Nový Sever, jehož někteří politici mají zkušenosti s policií již z minulosti, například při správě městských bytů. Kritika zastupitelů a veřejnosti se soustředila na netransparentnost a možnou korupci spojenou s těmito transakcemi. Zadržení Marka Hrabáče a dalších aktérů naznačuje, že policie a státní zastupitelství v Ústí nad Labem se zaměřily na širokou škálu podezřelých aktivit a výsledkem bylo včerejší rozsáhlé zatíkání ve čtyřech krajích.

Zastupitelé, kteří měli omezený přístup k informacím, často kritizovali Hrabáče za neefektivní nebo nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Indicie a následné hlasování často vedly k rozhodnutím, která byla vnímána jako neprospěšná pro město. Na veřejných zastupitelstvech bylo projednáváno mnoho případů, o kterých místní média věděla, ale neinformovala občany Chomutova. To vyvolává otázky o roli místních médií a důvodech jejich mlčení ohledně předražených nákupů, levných prodejů a veřejně kritizovaných výběrových řízení.

Nedostatečná informovanost občanů ze strany místních médií o těchto záležitostech mohla přispět k udržení status quo a umožnění podezřelých aktivit bez většího veřejného odporu. To zdůrazňuje důležitost nezávislého a transparentního žurnalismu, který hraje klíčovou roli v monitorování a informování veřejnosti o aktivitách veřejných činitelů.

Podle místních informací není známé, zda se na akci podílela místní policie. Celá akce byla do poslední chvíle pečlivě utajena, realizační týmy policistů byly často z Ústecka a v Chomutově o ní mnoho policistů nejspíš nevědělo.

Faktem zůstává, že na chomutovské radnici již dlouho nedošlo k zásadnímu vyčištění problematických praktik a atmosféry. Osoba, která médiím tvrdila, že byla překvapena, může být vnímána jako naivní, hloupá, nebo pokrytecká, protože se o mnohých věcech, které se lidem nelíbily, často mluvilo nahlas v chomutovských hospodách.

Tento nesoulad mezi oficiálními prohlášeními a veřejným míněním poukazuje na hlubší problém nedůvěry mezi obyvateli a městskou správou. Všeobecné povědomí o netransparentních praktikách a nespokojenost mezi občany ukazuje na potřebu důkladného přezkoumání a reformy fungování radnice. To, že se o problémech otevřeně diskutovalo v neformálních prostředích, jako jsou hospody, svědčí o tom, že nespokojenost a podezření byly mezi lidmi dlouhodobě přítomny, a přesto nedošlo k žádným viditelným opatřením či změnám.

Je třeba, aby se podobné situace staly varováním pro další města a jejich správní orgány, aby se vyhnuly podobným problémům a zajistily větší transparentnost a odpovědnost v nakládání s veřejnými prostředky. Otevřená komunikace s občany, efektivní dohled a nezávislá média jsou klíčové faktory pro udržení důvěry veřejnosti a zajištění spravedlivého a efektivního řízení měst.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email