Kašel, dušnost a pocit sevření na hrudi. Pro mnohé banální příznaky, které ale mohou znamenat vážný problém – chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Podle odhadů trpí tímto onemocněním v České republice až 600 tisíc lidí, přičemž téměř 400 tisíc z nich o své nemoci vůbec neví.
Onemocnění, při kterém dochází k nevratnému poškození plic, je třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Největším viníkem je tabákový kouř – jak aktivní kouření, tak i pasivní vdechování. K dalším rizikům patří znečištěné ovzduší a prašné pracovní prostředí.
Přestože se nemoc nedá zcela vyléčit, moderní léčba dokáže výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. Terapie zpomaluje postup onemocnění, zmírňuje příznaky a prodlužuje dobu dožití. „Pokud je léčba zahájena včas, pacienti mohou snáze dýchat, snížit dušnost a zlepšit toleranci vůči fyzické zátěži,“ vysvětluje David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a dodává: „Ve výzkumu je navíc pět desítek léčivých přípravků, které slibují léčbu nemoci významně posunout kupředu.“
Nenápadné začátky, vážné konce
CHOPN nejčastěji postihuje lidi starší 40 let a na počátku může být nenápadná. Hlavními příznaky jsou:
- chronický kašel, často ráno a s tvorbou hlenu (i bez něho),
- dušnost, která se postupně zhoršuje, zejména při fyzické zátěži,
- zvuky při dýchání, jako je pískání či hučení,
- pocit sevření na hrudi.
Pokud tyto příznaky přetrvávají, je nutné navštívit lékaře. „Mezi hlavní společné příznaky většiny plicních postižení patří kašel a dušnost. Základním plicním vyšetřením je spirometrie a rentgenové vyšetření hrudníku, což jsou nezatěžující a nebolestivé metody,“ vysvětluje MUDr. Stanislav Kos, CSc., FCCP, člen výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem.
Prevence je klíčová
Podle aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se s CHOPN v Česku léčí téměř 190 tisíc lidí. Odborníci však varují, že do dvaceti let toto číslo přesáhne 207 tisíc. A to není všechno – kvůli poddiagnostikovanosti jsou skutečné počty nemocných mnohem vyšší.
Prevence CHOPN začíná tam, kde končí cigarety. Kromě nekouření odborníci doporučují také chránit se před znečištěným ovzduším a dbát na pravidelnou pohybovou aktivitu.
Každý rok na CHOPN zemřou po celém světě tři miliony lidí. Včasná diagnostika a správná léčba ale mohou tento trend změnit. Pokud máte podezření, že s vašimi plícemi není něco v pořádku, neváhejte a navštivte svého lékaře. Vaše plíce vám poděkují.