Praha – Senát dnes projedná klíčové legislativní návrhy, které se dotknou jak každodenního života občanů, tak širších politických a ekonomických otázek. Na programu je mimo jiné schvalování zvýšení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi, takzvaná flexinovela zákoníku práce či stanovisko k aktuálním politickým událostem v Gruzii.
Zvýšení měsíčních poplatků pro Českou televizi z 135 na 150 korun a pro Český rozhlas z 45 na 55 korun má podle návrhu zajišťovat finanční stabilitu veřejnoprávních médií. Novela počítá s jejich automatickou valorizací podle míry inflace a také s rozšířením okruhu poplatníků – platit budou nově i domácnosti s přístupem k internetu. Všechny tři senátní výbory i mediální komise doporučily novelu schválit beze změn.
Přesto změny vyvolávají rozporuplné reakce i uvnitř koalice. Někteří její členové požadují větší dohled nad hospodařením médií, zejména prostřednictvím Nejvyššího kontrolního úřadu. V souvislosti s tím připravili společně s opozicí ústavní novelu, kterou má Senát projednat ještě před mediální novelou.
Senátoři se dnes budou věnovat také flexibilnější úpravě zákoníku práce. Flexinovela má zpružnit pracovní trh, například rozšířením možností práce na dálku nebo zjednodušením některých administrativních procesů. Zákon ale narazil na odpor části senátorů z ODS a TOP 09, kteří neúspěšně prosazovali zavedení výpovědi bez udání důvodu.
Mezinárodní pozornost vzbudí také vystoupení bývalé gruzínské prezidentky Salome Zurabišviliové. Senát se chystá vyjádřit své stanovisko k protestům proti odklonu Gruzie od prozápadního směřování.
Na programu Senátu jsou dnes i další legislativní návrhy – například novela o podpoře sportu, která počítá se vznikem centra pro vrcholové sportovce s handicapem, a novela o udělování státních vyznamenání. Schválena by měla být i silniční novela, jež nastavuje podmínky pro autonomní vozidla a vznik Inspekce silniční dopravy, stejně jako rozšíření financování Státního fondu dopravní infrastruktury.