Chomutov ukončil nájem s firmou, která dluží miliony.

„Na posledním jednání rada města rozhodla o vypovězení smluv. Výpovědní dokumenty už byly doručeny, teď čekáme na reakci,“ informoval náměstek primátora Pavel Tůma (ANO) na posledním zasedání zastupitelstva. „Budeme vymáhat nezaplacené nájemné. Bude to složité,“ připustil.

Firma si před několika léty pronajala zhruba dvacet hektarů pozemků na bývalé skládce v ulici Pražská s tím, že na upraveném terénu postaví fotovoltaickou elektrárnu. Pronájem pozemků získala za zajímavých podmínek na 25 let, ale většinu času, po který pozemky držela v nájmu za ně neplatila. Navíc žádala zástupce města o prominutí dluhu.

Tento případ ilustruje několik problémů v oblasti správy veřejného majetku a transparentnosti rozhodování, které mohou mít vážné finanční dopady na město a jeho občany. Zde jsou klíčové otázky a úvahy, které vyplývají z uvedených informací:

1. Neprůhlednost a nevýhodnost nájemní smlouvy

  • Zástupci hnutí PRO Chomutov správně upozornili na neprůhledné podmínky smlouvy. Taková praxe zvyšuje riziko klientelismu a potenciálních finančních ztrát města.
  • Pokud smlouva skutečně umožnila dvouletý neplacený nájem bez efektivního dohledu a sankcí, svědčí to o nedostatečné kontrole a přípravě při uzavírání smlouvy.

2. Pochybná kontinuita projektu

  • Převod práv a povinností ze společnosti Adi Fuel na Energocentrum Chomutov vyvolává otázky, zda bylo město dostatečně obeznámeno s finanční a provozní situací nového nájemce. Převod smlouvy mohl být využit jako způsob, jak obejít odpovědnost původního subjektu.

3. Dlouhodobé neplacení nájmu

  • Dvouleté neplacení nájemného v hodnotě přibližně pěti milionů korun je alarmující. To naznačuje slabé právní zajištění smlouvy a neefektivní správu městského majetku.
  • Proč nebylo dlužné nájemné vymáháno dříve a proč město nevyužilo právních možností k dřívějšímu ukončení smlouvy?

4. Priorita zájmů města

  • Nabídka dalších tří firem ukazuje, že zájem o pozemky byl vysoký. Město mělo provést důkladné zhodnocení nabídek a zvolit tu, která by přinesla největší prospěch veřejným zájmům, ať už finančně, nebo environmentálně.
  • Technologie depolymerizace plastů a využití fotovoltaiky může mít potenciál, ale bez solidní finanční a technické analýzy zůstává jen nerealizovaným příslibem.

5. Role opozice a médií

  • Kritika opozice poukazuje na její důležitou kontrolní funkci. Podobně i aktivní role médií přispěla k odhalení problému. To dokazuje, že otevřenost a tlak veřejnosti jsou zásadní pro správné řízení veřejných prostředků.

Doporučení do budoucna:

  • Zvýšit transparentnost: Všechny smlouvy by měly být zveřejňovány včetně podmínek pronájmu a výběrového řízení.
  • Zlepšit právní a smluvní zabezpečení: Zakotvit jasné sankce za porušení smluvních povinností, například za neplacení nájemného.
  • Pravidelně kontrolovat plnění smluv: Město by mělo zavést mechanismy, které zaručí průběžné sledování plnění smluvních povinností.
  • Podporovat veřejný zájem: Při pronájmu městského majetku upřednostňovat nabídky, které kombinují finanční přínos a pozitivní dopad na komunitu či životní prostředí.

Tento případ ukazuje, jak důležité je dbát na řádné nakládání s veřejným majetkem a zodpovědné rozhodování ve prospěch občanů města.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email