Víte, jak se zachovat v případě střelby? Kam se schovat? Jak postupovat?

V dnešním rozhovoru se zaměříme na nesmírně závažné téma, které stále více hýbe veřejným diskursem – na případy aktivních střelců a na to, jak se v takových situacích zachovat. S Ing. Lukášem Patou, MBA, velitelem hasičů a krizovým manažerem, budeme diskutovat o nedávném incidentu na Univerzitě v Plzni, jehož okolnosti vyžadovaly rychlou a koordinovanou reakci ze strany složek Integrovaného záchranného systému. Jaké jsou klíčové postupy pro ochranu sebe samého a ostatních? Co by se mělo udělat, aby se minimalizovalo riziko takových událostí? Přečtěte si náš rozhovor a dozvíte se více o tom, jak se připravit na krizové situace.

Dobrý večer Lukáši. Dnes se s vámi zaměříme na velmi citlivé a aktuální téma, které vyvstalo v souvislosti s nedávným incidentem na Univerzitě v Plzni. Jak hodnotíte situaci z pohledu zasahujících složek Integrovaného záchranného systému (IZS)?

„Dobrý večer, děkuji za pozvání na tento rozhovor. Po přijetí tísňového hovoru o střelbě se na místo okamžitě vydávají základní složky IZS, což zahrnuje policii, hasiče a zdravotnickou záchrannou službu. Takovéto mimořádné události se označují jako AMOK aktivní střelec. Pod tímto názvem máme k dispozici tzv. typovou činnost, což je jakýsi „návod“ pro velitele zásahu, který je obvykle řídící důstojník policejního sboru.“

Jak náročný je tento typ zásahu pro zasahující složky?

„Tento zásah je extrémně náročný, pokud jde o lidské síly a technické prostředky. Je klíčové chránit životy zasažených osob, evakuovat je, ošetřit zraněné a zároveň neutralizovat útočníka. Naštěstí se v Plzni nepotvrdil aktivní střelec, což je pozitivní zpráva. Na druhou stranu, každý takový poplach, i když je planý, znamená, že složky IZS mohou chybět tam, kde by byly v případě skutečné krize nezbytné.“

Jaké doporučení byste poskytl lidem, kteří se ocitnou v blízkosti aktivního střelce? Jak se mohou bránit?

„Určitě existují kroky, které mohou lidé učinit. Tématem se zabývá scénář nazvaný USB, což je zkratka pro tři klíčová slova:

Utíkej: Pokud je střelec daleko a výstřely jsou vzdálené, je důležité utéct do bezpečné budovy. Při útěku je důležité pohybovat se co nejdále od otevřených prostor a skrývat se za stěnami. Z bezpečí pak volejte policii a pokud víte, kde se střelec nachází, sdělte tuto informaci.

Schovej se: Pokud není možné bezpečně utéct a střelec je blízko, schovejte se. Zabarikádujte dveře, aby je nebylo možné otevřít, a snažte se skrýt tak, aby na vás nebylo vidět. Nezapomeňte si vypnout hlasité zvonění a informujte policii o své poloze.

Bojuj: Pokud se útočník dostal až k vám, bojujte o život. Použijte vše co je po ruce (věšák,
židle, hasicí přístroj, aj.) Pokud se vám povede útočníka paralyzovat či zneškodnit, utíkejte do bezpečí.“

Jaká opatření by měla být přijata na úrovni škol a univerzit, aby se minimalizovalo riziko takových incidentů?

„Opatření v oblasti prevence jsou klíčová. Instituce by měly provádět pravidelná školení pro zaměstnance a studenty na téma bezpečnosti, které zahrnuje rozpoznání potenciálního rizika a správnou reakci na něj. Důležité je také zapojení místní policie do těchto školení, aby si zasahující složky a komunity mohly budovat vzájemnou důvěru a spolupráci. Kromě toho by školy měly mít jasně definované evakuační plány a postupy v případě mimořádných událostí, které by měly být pravidelně testovány a aktualizovány.“

Jakým způsobem může veřejnost podpořit práci složek IZS a přispět k větší bezpečnosti ve svém okolí?

„Veřejnost může významně přispět ke zvýšení bezpečnosti tím, že bude aktivně sledovat své okolí a veškeré podezřelé chování či situace nahlásí příslušným orgánům. Důležité je, aby lidé důvěřovali složkám IZS a záhy informovali o všem, co může znamenat potenciální nebezpečí. Taktéž mohou navštěvovat akce a školení zaměřené na krizovou připravenost a bezpečnost, kde se naučí, jak správně reagovat v situacích ohrožení. Tímto způsobem mohou aktivně přispět k vytváření bezpečnějšího prostředí pro všechny.“

Děkuji, Lukáši, za podrobné odpovědi. Máte na závěr nějaké poselství pro naše čtenáře, než se rozloučíme?

„Rád bych zdůraznil, že je důležité, aby se složky IZS pravidelně připravovaly na takové mimořádné události. Doufejme však, že se ostré výjezdy nebudou muset uskutečnit a zůstanou pouze v rámci cvičení. Děkuji za pozvání do tohoto rozhovoru a těším se na příště, kdy bychom mohli probrat třeba příjemnější témata.“

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email