Jiří Smetana: „Mým cílem je narovnat evropské dotace tak, aby odpovídaly principu „1 hektar, 1 jednotka = jeden paušál“

V rozhovoru s Ing. Jiřím Smetanou, MBA, odborníkem na zemědělství, se zaměřujeme na klíčové otázky týkající se udržitelnosti a konkurenceschopnosti českých farmářů. Smetana upozorňuje na potřebu narovnat evropské dotace a prosazuje národní podporu na zavlažování citlivých plodin. Dále se vyjadřuje k nárůstu napětí mezi městy a venkovem, kritizuje současné přidělování dotací a zdůrazňuje, že za drahé potraviny nemohou zemědělci, ale vysoké náklady na energie a dominantní postavení zahraničních obchodních řetězců. Smetana rovněž identifikuje hlavní výzvy, jimž česká společnost čelí, a navrhuje konkrétní opatření, včetně snížení DPH a udržení autonomního postavení obcí. Jeho vize pro rozvoj regionů směřuje k zajištění rovnosti příležitostí a podpory pro všechny obyvatele.

1. Jaké konkrétní změny byste chtěl prosazovat v oblasti zemědělství, aby se podpořila udržitelnost a konkurenceschopnost českých farmářů?

„Mým cílem je narovnat evropské dotace tak, aby odpovídaly principu „1 hektar, 1 jednotka = jeden paušál“. Dále bych chtěl prosadit národní dotaci na zdroje vody pro zavlažování citlivých plodin a zabránit bezcelním dohodám o dovozu z mimoevropských států. Okamžité zrušení evropské byrokracie v rámci Green Dealu je rovněž zásadním krokem, který je třeba podniknout.“

2. Jaké zkušenosti z vašeho profesního života vás nejvíce formovaly a ovlivnily v rozhodování o vaší kandidatuře na senátora?

„Jednou z nejzásadnějších zkušeností je pocit bezmoci, který zažívá člověk snažící se uživit svou rodinu a podnikání. Tváří v tvář stovkám regulačních a kontrolních úředníků se cítím motivován usilovat o změnu a spravedlivější legislativu, která by podpořila podnikatele a zaměstnance.“

3. Jak byste reagoval na nárůst napětí v zemědělské politice mezi městy a venkovem? Jaké kroky byste podnikl ke zlepšení této situace?

„V poslední době se pražská média posmívala zemědělcům, kteří protestují. Je nepochopitelné, že tito novináři, často dotovaní ze státního rozpočtu, kritizují české zemědělce za dotace. Pokud se příští pondělí zruší všechny dotace v Evropě, budu jednoznačně pro a naši zemědělci se stanou konkurenceschopnými. Je tak důležité vysvětlit veřejnosti, že za drahé potraviny nemohou zemědělci, ale vysoké náklady na energie a oligopol zahraničních obchodních řetězců.“

4. Co považujete za největší výzvy, kterým čelí česká společnost dnes a jak byste jako senátor chtěl tyto výzvy řešit?

„Velkou výzvou je rozdělení společnosti a bojkot veřejných výdajů na nesmysly. Je nezbytné zastavit tuto situaci a naopak šetřit tím, že omezíme předotované posvátné krávy, jako jsou politické neziskovky a státní aparát. Inspiraci na akční kroky bychom mohli čerpat z přístupů, které teď uplatňují Donald Trump a Elon Musk.“

5. Pokud byste měl vybrat jedno právní opatření, které byste chtěl jako senátor prosadit, co by to bylo a proč?

„Mám v plánu prosadit snížení dolní sazby DPH ze současných 12 % na 5 %, což by výrazně odlehčilo domácnostem a podpořilo místní ekonomiku.“

6. Jaké strategie byste navrhoval pro podporu spolupráce mezi různými oblastmi, jako jsou školství, zdravotnictví a sociální služby na místní úrovni?

„Nejsem odborník na tuto problematiku, ale doporučil bych maximální možnou autonomii pro obce a kraje, které mají nejlepší předpoklady pro efektivní spolupráci v těchto oblastech.“

7. Vzhledem k vašim plánům a prioritám, jak vidíte české regiony v horizontu příštích deseti let a co byste chtěl udělat pro to, aby se regiony rozvíjely a prosperovaly?

„Jsem většinou optimista, ale v současnosti pociťuji skepsi. Historicky se propast mezi bohatými a chudými regiony spíše zvětšuje a je důležité si vážit lidí, kteří se snaží tuto situaci zlepšit. Mým cílem je podílet se na činnostech, které podporují rozvoj regionů, ale také kritizovat politiku, která se na vzdělávání a investice do budoucnosti vykašlává. Na regiony mého srdce, jako jsou Ústecký a Karlovarský kraj, se musíme zaměřit a zajistit jim příležitost.“

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email