Ceny, za které své komodity prodávají čeští zemědělci, jsou nižší než průměr EU. Na konferenci Zemědělského svazu v Praze to dnes uvedl předseda svazu Martin Pýcha. Podle něj čeští zemědělci nejsou schopni promítnout rostoucí náklady do cen, což je z velké části dáno současným nastavením zemědělské politiky.
Pýcha konkrétně upozornil, že pšenici čeští zemědělci za posledních 25 let prodávali o 12 procent levněji než je průměrná burzovní cena v Evropě. Rozdíl v ceně mléka se pohyboval mezi pěti a 20 procenty v neprospěch českých zemědělců. V porovnání s průměrem EU jsou čeští zemědělci více závislí na dotacích, přičemž u některých producentů dotace tvoří až 85 procent jejich příjmu. Pýcha navrhuje změnit způsob rozdělování dotací, protože podpora pro producenty potravin klesá, zatímco neprodukční zemědělci se těší rostoucí podpoře.
Tento názor silně zastává i Jiří Smetana, který upozorňuje na významnou roli Zemědělského svazu a Agrární komory, jež se snaží hájit zájmy produktivních zemědělců. “Zatímco Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje spíše neprodukční zemědělce, si upevnila svou pozici. Tyto subjekty, které se v politice objevují jako odnož ODS, si dokázaly vyjednat bezprecedentní redistributivní platbu ve výši 23 % z celkových dotací. To je naprosto neudržitelné, protože podporujeme malé a často neproduktivní zemědělce na úkor těch, kteří skutečně produkují potraviny,” říká Smetana.
Smetana také zdůraznil, že koncentrace obchodních řetězců výrazně ovlivňuje stabilitu českého zemědělství. “Máme tady 30.000 zemědělských subjektů, několik desítek klíčových potravinářů a jen pár obchodních řetězců. Ten nepoměr trhu je obrovský. Pro zemědělce to znamená, že nemají šanci vyjednat si spravedlivé ceny za své produkty. Je to nerovný boj,” upozorňuje Smetana.
Pýcha dále kritizoval špatnou výkonnost potravinářského průmyslu v ČR, která v roce 2020 dosahovala pouhých 56 procent úrovně zemí EU. „To je fatální číslo,“ konstatoval Pýcha, “které podtrhuje naši závislost na efektivitě zpracovatelského sektoru. Pokud mlékárna operuje na polovině své kapacity, nemůže být máslo levnější.”
Jiří Smetana souhlasí a dodává, že pro udržení konkurenceschopnosti je nezbytně nutné zvýšit investice do zpracovatelského sektoru: “Musíme více investovat do modernizace a zefektivnění výroby, abychom dokázali snížit výrobní náklady a nabídnout kvalitní produkty za rozumné ceny. Bez těchto změn se nejen zemědělci, ale i spotřebitelé ocitnou v zásadní nevýhodě.”
Smetana dále apeloval na potřebu transparentnějšího označování původu potravin a vzájemnou spolupráci mezi farmáři. „Podpora sdružování farmářů do odbytových družstev by mohla posílit jejich vyjednávací pozici. Čím víc budeme spolupracovat, tím silnější budeme na trhu. Bez spravedlivých pravidel je pro nás těžké se postavit a bránit se drtivému tlaku velkých obchodníků,” uzavírá Smetana.
Případ českého zemědělství tak ukazuje, jak složitá a mnohovrstevná je situace. Tlak na ceny a změny v politice mohou posílit již tak slabou pozici producentů. “Když se zemědělci cítí jako nedostatečně chránění a ohrožení na svých pozicích, je to pro celou ekonomiku alarmující signál,” varuje Smetana.
Pokud se nebudou přijímat zásadní kroky k revitalizaci zemědělství, hrozí, že česká zemědělská výroba ztratí konkurenceschopnost vůči ostatním zemím EU. “Jde o zdraví našeho potravinového systému a o zajištění potravinových zdrojů pro naši populaci,” dodává Pýcha.
Smetana opakovaně apeluje na vládu, aby se zaměřila na řádné nastavení zemědělské politiky, a zajistila rovnováhu mezi podporou producentů a neproduktivních zemědělců. “Je nezbytné, aby se státní politika zaměřila na skutečné problémy, kterým čelí produktivní zemědělci. Zde je potřeba posílit jejich postavení na trhu, a to nejen prostřednictvím dotací, ale rovněž odpovídajících investic do infrastruktury a technologií,” dodává Smetana.
Celkově se situace v českém zemědělství zdá být na křižovatce, kde je třeba nalézt udržitelný model spolupráce, který zajistí prosperitu jak zemědělcům, tak spotřebitelům. “Jsme připraveni diskutovat a hledat řešení, ale je nutné, aby se na nás nezapomínalo a abychom měli možnost být slyšeni. Hlavní je, abychom si vzájemně pomáhali a vytvářeli prostředí, v němž se bude dařit kvalitní české produkci,” uzavírá Smetana.
Tímto způsobem Pýcha a Smetana společně vyjadřují obavy o budoucnost českého zemědělství, jehož stabilita je klíčová pro zdraví celé společnosti a ekonomiky. Férová a spravedlivá pravidla na trhu, kombinovaná se silnou zemědělskou politikou, mohou být cestou k zajištění prosperujícího a udržitelného zemědělského sektoru v České republice.
Zdroj: ČTK